19.462 leerlingen veranderen tijdens jaar van richting

Schermafbeelding 2025 03 27 om 09 04 02

19.462 leerlingen zijn in de loop van dit schooljaar van studierichting gewisseld. Dat is zo'n 4 procent van alle leerlingen in het middelbaar onderwijs, zo blijkt uit een analyse van Katholiek Onderwijs Vlaanderen. De onderwijskoepel vergeleek daarvoor de cijfers van de leerlingentellingen in oktober en februari.

Heel wat leerlingen willen tijdens het schooljaar nog naar een andere studierichting. Dat betekent ook meteen een nieuwe klas en soms ook een nieuwe school. "We hebben sinds de kerstvakantie 50 nieuwe leerlingen op school", vertelt directeur Hannelore Dessein van Don Bosco Sint-Denijs Westrem, een school die sterk inzet op wetenschap en techniek, de zogenoemde STEM-richtingen. "Het gaat vooral om leerlingen die op hun vorige school een richting deden die te moeilijk was voor hen." 

"Vaak hebben leerlingen spijt dat ze niet op 1 september gekomen zijn, maar daar willen we niet te lang bij blijven stilstaan. We verzekeren de leerlingen dat we ze gaan helpen en zo snel mogelijk gaan bijbenen. We zorgen dat de laptop, werkboeken en ander materiaal klaarliggen, zodat er niet nog meer leertijd verloren gaat." 

Opletten

Uit een analyse van het Katholiek Onderwijs Vlaanderen blijkt dat een kleine 20.000 leerlingen dit schooljaar van richting zijn gewisseld. Dat zijn omgerekend zo'n 1.000 klassen of 4 procent van het totale aantal leerlingen. De onderwijskoepel vergeleek daarvoor de cijfers van de leerlingentellingen in oktober en februari. 

Het cijfer van het aantal leerlingen dat tijdens het schooljaar van richting verandert, blijft de laatste jaren wel min of meer stabiel. "Toch moeten we zoveel mogelijk vermijden dat leerlingen nog tijdens het schooljaar moeten wisselen van richting", reageert Bruno Vanobbergen, topman van het Katholiek Onderwijs. "Het kan een negatieve impact hebben op de leerlingen." 

Meer stress

"Leerlingen moeten opnieuw hun weg vinden in de klas en ook de groepsdynamiek in de klas verandert. Bovendien brengt de wissel extra stress met zich mee, want leerlingen moeten het dan ook echt wel goed doen in hun nieuwe richting. En ook voor de organisatie van de school zorgt het voor extra druk." 

"Tegelijk weten we dat het altijd kan voorkomen dat een bepaalde studiekeuze niet aansluit bij de interesses of capaciteiten van een leerling. Dan is het maar goed dat een wissel op dat moment wel kan."

Als we snel ergens willen geraken, zijn motivatie en inzet cruciaal
leerkracht Chris

Chris De Clercq, leerkracht elektromechanica in Don Bosco, probeert zijn nieuwe leerlingen elk jaar zo goed mogelijk op te vangen. "Als we op korte termijn ergens willen geraken met hen, zijn vooral motivatie en inzet cruciaal." 

Daarom heeft de school vooraf een gesprek met elke leerling en zijn/haar ouders. "We vragen daarin aan de leerlingen van welke studierichting ze komen en waar hun interesses liggen. Langs onze kant tonen we op de werkplaats wat de mogelijkheden zijn. We leggen ook duidelijk uit welke achterstand de leerling zal hebben en waar die dus aan zal moeten werken." 

Auteur: Bron: VRTnws