Leerlingen bouwen 400 huisjes voor zwerfkatten in Gent

Kristin wilson 8 EL Egu78 Ib U unsplash

Omdat zwerfkatten nergens naartoe kunnen, kruipen ze vaak onder motorkappen, met alle gevolgen van dien. Om daar verandering in te brengen, bouwen leerlingen van Don Bosco Sint-Denijs-Westrem vierhonderd huisjes die overal in Gent zullen worden uitgezet.

Volgens Ellie De Grauwe van de Poezenboot lopen er zo’n duizend zwerfkatten rond in Gent. Ze schuilen onder motorkappen van geparkeerde wagens, in containers of in bouwvallige woningen die leegstaan en raken op die manier vaak gewond. “Ze vriezen soms dood. Als het heel koud of heel warm is, krijgen we altijd katten binnen die helemaal op zijn.”

De zwervers hebben geen degelijke beschutting. In heel Gent staan voor hen voorlopig maar twee schuilhuisjes uit. De Grauwe wil er meer, en daarom schreef ze verschillende scholen en houthandelaars aan. Of die konden helpen? "Wij waren meteen enthousiast”, zegt Lode Batsleer, leerkracht houtbewerking op Don Bosco Sint-Denijs-Westrem. “Het is leuk voor de leerlingen dat ze iets kunnen maken dat echt gebruikt wordt en een maatschappelijke meerwaarde heeft.” “Het is ook leuk om iets te maken dat een uitdaging is”, vullen de leerlingen Cedric Charon (16) en Klaas Fazelu Mehn (16) aan.

Het is leuk om iets te maken dat een maatschappelijke meerwaarde heeft
leerkracht Lode Batsleer
Schermafbeelding 2025 03 13 om 15 22 18

Houthandelaar Bois van Steenberge schonk tien platen multiplex, die in de winkel vijfduizend euro kosten. De tweedegraadsleerlingen van Don Bosco Sint-Denijs-Westrem, zestien- en zeventienjarigen, gaan er de komende jaren mee aan de slag. In totaal zullen ze honderd constructies maken die telkens uit vier huisjes bestaan, elk met hun eigen ingang.

De huisjes zullen worden uitgezet over heel Gent, op locaties waar groepen zwerfkatten leven. Maar eerst worden er nog dekens en kussens in gelegd. “Ze bieden niet alleen beschutting, maar zorgen er ook voor dat we zwerfkatten beter kunnen monitoren”, zegt Ellie De Grauwe. “Zo krijgen zo een beter overzicht.”

Bovendien kunnen de katten zo beter worden gevangen als ze moeten worden verzorgd of gesteriliseerd. Een vangkooi voor een huisje zetten, is makkelijker dan als een gek achter een wilde kat aan te lopen. “Nog heel veel katten zijn niet gesteriliseerd”, zegt De Grauwe. “De huisjes helpen ook daarbij.”

Schermafbeelding 2025 03 12 om 10 11 38

Auteur: Bron: Het Nieuwsblad