Salesiaan Cirilo de Deus: "Nu ben ik zelf een missionaris"

Priesterwijding Cirilo 80
Cirilo De Deus (links) met zijn salesiaanse medebroeder Simon.

Salesiaan Cirilo Patricio de Deus (36) werd geboren in 1988 in Oost-Timor, gelegen in Zuid-Oost Azië. Hij bracht zijn hele schooltijd door bij de salesianen. Deze ervaring, samen met ontmoetingen met enkele inspirerende missionarissen, was volgens hem een van de bepalende factoren voor zijn roeping als salesiaan. Na zijn eerste vormingsjaren en enkele jaren in het jongerenwerk in zijn geboorteland diende Cirilo een aanvraag in om missionaris te worden. 

Na zijn aankomst in 2016 in Heverlee moest Cirilo eerst Nederlands leren. Vervolgens maakte hij gedurende twee jaar kennis met de salesiaanse gemeenschappen en het jongerenwerk in Amsterdam, Sint-Pieters-Woluwe en Oostende. Daarna volgden drie jaar theologiestudies in Rome. "Na mijn diakenwijding in 2022 keerde ik terug om een pastoraal jaar te starten in Oostende, en vanuit de gemeenschap van Oud-Heverlee enkele lessen in Leuven te volgen. Op 10 april 2023 werd ik door bisschop Luc Van Looy tot priester gewijd in de kapel van Don Bosco Oud-Heverlee. Dit was een heuglijk moment voor de hele salesiaanse beweging."

Ik geloof dat mijn roeping me helpt een goed mens te zijn
salesiaan Cirilo

Dat Cirilo sinds kort in Oostende leeft en werkt, is dan ook geen toeval. "Ik was hier al in 2018 en in 2022, dus ik ben geen nieuwkomer", lacht hij. "De missie van de salesiaanse congregatie, namelijk de inzet voor arme en kwetsbare jongeren, spreekt me enorm aan. Ik had een roeping om priester te worden, en ik geloof dat die roeping me zal helpen om een goed mens te zijn."

In Jeugdhuis De Takel voelt Cirilo dat hij zijn roeping concreet kan beleven. "In De Takel kan ik meewerken aan het salesiaanse project, volgens het charisma van Don Bosco. Dit houdt in dat ik werk voor en met de jongeren, vooral met degenen die het moeilijk hebben. Het hart van de salesianen zijn de jongeren en waar de jongeren zijn, daar zijn ook de salesianen. Het jeugdhuis is een aangename plek waar jongeren uit verschillende delen van de wereld in alle vrijheid samenkomen en spelen. Ik probeer altijd tussen hen aanwezig te zijn en de eerste stap te zetten, door met hen te praten, mee te doen aan hun spel en hun leven te delen. " (lees verder onder foto)

Priesterwijding Cirilo 35
Cirilo De Deus tijdens zijn priesterwijding in Don Bosco Oud-Heverlee.

Medebroeders

In Oostende leeft Cirilo samen met vier medebroeders. "Als gemeenschap komen we samen voor gebed, maaltijden en religieuze activiteiten. Ik probeer altijd aanwezig te zijn. Ik heb geen uitgesproken bestuurstaak. Ik ben een gewone medebroeder binnen mijn kring van broeders. We steunen elkaar in het volgen van Christus en onze roeping. Daarnaast ben ik ook betrokken bij de lokale activiteiten van de stad. Tijdens de weekenden mag ik voorgaan in de vieringen in verschillende kerken in Oostende, en soms ga ik ook voor bij de Zusters Clarissen."

Ook openheid is voor Cirilo heel belangrijk. "Ik wil zonder vooroordelen openstaan voor mijn nieuwe omgeving en me aanpassen aan het goede dat ik ontdek, zonder mijn eigen achtergrond te vergeten. Van de missionarissen uit Europa die vroeger naar Oost-Timor kwamen, leerde ik handelen met hoop en vertrouwen. Nu mag ik, als missionaris in Europa, de waarden meebrengen die ik toen van hen leerde."

Auteur: Otheo