Medewerkers Hechtel koken voor kwetsbare kinderen
Lees meer
Van 17 tot en met 21 januari was er in Barcelona een bijeenkomst van een 35-tal salesiaanse coadjuteurs* uit België, Frankrijk, Duitsland, Ierland, Italië, Spanje, Slowakije, Slovenië en Hongarije. Vanuit onze provincie namen Hoan Pham en Jan Van Oycke eraan deel.
Don Pascual Chavez, de vorige Algemene Overste van de salesianen, gaf een aantal conferenties, waarna er tijd was voor uitwisseling in kleine groepen. Een samenvatting van die uitwisseling werd dan gedeeld met de grote groep.
De thema’s van de conferenties waren:
Bronnen waren ook onze constituties en het 21ste Algemeen Kapittel. Daarnaast ging het ook over de roeping, zending, vorming en het broederlijk samenleven in gemeenschap. Er werd ook aandacht besteed aan het concrete leven van een aantal coadjuteurs, in de tijd van Don Bosco en vandaag, zoals Rossi, Artemide Zatti en Istvan Sandor. Ook don Ivo Coelho, raadslid voor de vorming, was op zaterdag en zondag van de partij. Tijdens de bijeenkomst was er ruimte voor een bezoek aan de Sagrada Familia en aan de H. Hartbasiliek in Tibidabo. En natuurlijk was er ook ruimte om samen te bidden en samen eucharistie te vieren, als broeders samen bij God.
Belangrijk om mee te nemen is dat de salesiaan-coadjuteur een eigen identiteit heeft, en ook vandaag nog een betekenisvolle roeping is ondanks het feit dat er in onze provincie niet zoveel coadjuteurs zijn, slechts 15 van de 150 salesianen in Vlaanderen en Nederland.
Een aantal aspecten van de identiteit, de zending en de roeping van de salesiaan-coadjuteur zijn niet altijd heel concreet te verwoorden omdat er binnen deze groep veel diversiteit is. Bovendien is er de mogelijkheid om eigen levensweg te bewandelen, gebaseerd op persoonlijke talenten en op de noden van de wereld van de jongeren en de noden van de congregatie.
Ik onthoud van don Chavez dat:
Daarnaast was er ook een zinvolle gedachtewisseling met de deelnemers, onder andere over ons profiel en onze identiteit vandaag, als man van God gezonden tot de jongeren.
En nog twee inspirerende elementen uit de vele dingen die don Chavez aanhaalde: Don Bosco wou veel en goede coadjuteurs. Don Bosco was zelf de eerste coadjuteur omdat hij in zijn jeugdjaren, om zijn studies te kunnen betalen, onder andere werkte als schoenmaker, kleermaker, schrijnwerker, ober, … en dus op die manier ook deel uitmaakte van de wereld van de werkende jongeren.
---------------
*Coadjuteurs: Bij de salesianen van Don Bosco twee groepen: priesters (paters) en coadjuteurs (broeders). Ze hebben dezelfde geloftes afgelegd.